The DA-M is a round, recessed downlight Ø195mm with recessed LED and external driver, standard with white, gray or black aluminum housing. Available with light colors of 3000Kand 4000K, CRI80. Available with 40° reflector UGR<16, opal or microprism diffuser.
| Weight | 0,8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19,5 × 19,5 × 14 cm |
| CRI | CRI>80 |
| Dimmable | Optional |
| Product Number | DA02 |
| Product Type | Downlight |
| Dimensions | Ø195 x 140mm |
| Driver | External Driver |
| Appliance classes | II |
| Energy Label | D |
| Warranty | 5 Year |
| IK Rating | IK04 |
| IP Rating | IP 44 |
| Color Housing | Black, Grey, White |
| Color Tolerance | 3 SDCM |
| LED Durability | >60,000h/L80B10 |
| Light Colour | 3000K, 4000K |
| Luminous Flux | 1500 – 3200 lm |
| Power Consumption | 13 W – 27 W |
| Optics | Facet reflector, PMMA diffuser |
| System Efficiency | 105 – 132 lm/W |
| UGR value | UGR <16, UGR <22 |
| Cut Out Size | Ø 176 |
Curious about what we can do for you? Contact us or leave your details, we will get back to you within one working day.

Director