The DC-L is an efficient, round recessed downlight with a compact size. This downlight can be used in stores, offices, corridors, galleries and showrooms. If you are looking for a smaller version, we recommend the little brother called DC-M.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23,5 × 23,5 × 9 cm |
| Product Number | DC01 |
| Product Type | Downlight, Recessed |
| Dimensions | Ø235 x 90mm |
| Lumen Output | 1261 tot 2575 |
| CRI | CRI>80 |
| Driver | External Driver |
| Appliance classes | II |
| Energy Label | D |
| Warranty | 5 Year |
| IK Rating | IK04 |
| IP Rating | IP 44 |
| Color Housing | Black, Grey, White |
| Color Tolerance | 3 SDCM |
| LED Durability | >50.000h/L80B10 |
| Light Colour | 3000K, 4000K |
| Luminous Flux | |
| Power Consumption | |
| Optics | Opal PC Diffuser |
| System Efficiency | |
| UGR value | UGR <22 |
| Cut Out Size |
Wondering what we can do for you? Contact us or leave your details, we will get back to you within one business day.

Director