The TC-M is a versatile and high-quality track luminaire designed to meet the demanding needs of both retail and office projects. With its rugged construction and flexible options, the TC-M offers excellent performance and durability.
This track spot offers a wide range of lighting options with color temperatures ranging from 2700K to 4000K. In addition, the spotlight has a color rendering index(CRI) of >90. This guarantees true-to-life color reproduction and a pleasant lighting atmosphere. With a system efficiency of up to 104 lm/W and a luminous flux of 1000 to 2000 lm, this track luminaire provides powerful and energy-efficient lighting.
The TC-M’s housing is made of high-quality aluminum and is available in white, gray and black. The fixture is equipped with PMMA lenses for the LED. This ensures optimal light distribution and protection of the light source. The track luminaire has an IP20 rating andwith the IK04 rating, this spotlight guarantees robustness and resistance to mechanical influences.
The TC-M is easy to install thanks to its in-track driver for 3-phase track systems. The fixture offers a flexible tilt of (x) +/- 350° and (y) 90°. This ensures focused lighting where it is needed. This makes this fixture ideal for applications in stores, galleries and other commercial areas.
With an LED life of more than 50,000 hours(L90B50) and a driver life of 50,000 hours, the TC-M offers long-lasting and reliable performance. The fixture meets CE certification and has a member energy label of D or E. In addition, the fixture offers a 5-year warranty, assuring you of good lighting.
The TC-M offers different lens options (15°, 24°, 36° and 60°) and different drivers (on/off, DALI, phase dim, Casambi or Master Connect) for advanced options. This makes this spotlight suitable for a wide range of projects.
| Weight | 0,8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14,5 × 6 cm |
| CRI | IRC>90 |
| Dimmable | |
| Driver | |
| Appliance classes | I |
| Energy Label | D, E |
| Warranty | |
| Beam Angle | 15°, 24°, 36°, 60° |
| IK Rating | IK04 |
| IP Rating | IP20 |
| Tiltable | x +/-350° y 90° |
| Color Housing | |
| Color Tolerance | 3 SDCM |
| LED Shielding | PMMA |
| LED Durability | >50.000h/L90B50 |
| Light Colour | 2700K, 3000K, 4000K |
| Luminous Flux | 1000 – 2000 lm |
| Power Consumption | 10 – 23W |
| Optics | PMMA lentil |
| System Efficiency | 78 – 104 lm/W |
Wondering what we can do for you? Contact us or leave your details, we will get back to you within one business day.

Director