Circular recessed downlight of Ø200mm with an external driver. Standard with white, gray or black aluminum housing. Available with light colors of 3000K and 4000K, CRI80. With opal diffuser. This downlight can be used in stores, offices, corridors, galleries and showrooms.
| Weight | 0,8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 9 cm |
| Product Number | DC02 |
| Product Type | Downlight |
| Dimensions | Ø200 x 90mm |
| Lumen Output | Max. 2340 |
| CRI | CRI>80 |
| Driver | External Driver |
| Appliance classes | II |
| Energy Label | D |
| Warranty | 5 Year |
| IK Rating | IK04 |
| IP Rating | IP 44 |
| Color Housing | Black, Grey, White |
| Color Tolerance | 3 SDCM |
| LED Durability | >50.000h/L80B10 |
| Light Colour | 3000K, 4000K |
| Luminous Flux | 720 – 1942 lm |
| Power Consumption | 8 – 19 W |
| Optics | Opal PC Diffuser |
| System Efficiency | 104 – 113 lm/W |
| UGR value | UGR <22 |
| Cut Out Size | Ø 185 |
Wondering what we can do for you? Contact us or leave your details, we will get back to you within one business day.

Director