The SL is a round surface-mounted downlight with cross-sections from 300mm to 1140mm. This fixture is available with white, gray or black steel housing. Available with an opal PMMA diffuser or a frosted microprism PMMA diffuser. Available with light colors 3000K & 4000K, CRI80. Separate pendant set available to pendant the fixture.
| Product Number | SL01, SL02 |
|---|---|
| Product Type | Surface Mounted |
| Dimensions | Ø300x100mm, Ø450x100mm, Ø600x100mm, Ø900x114mm |
| CRI | CRI>80 |
| Driver | Internal Driver |
| Appliance classes | I |
| Energy Label | D |
| Warranty | 5 Year |
| IK Rating | IK02 |
| IP Rating | IP40 |
| Color Housing | Black, Grey, White |
| Color Tolerance | 3 SDCM |
| LED Durability | >50.000h/L80B10 |
| Light Colour | 3000K, 4000K |
| Luminous Flux | 1,900 – 21,000 lm, 1.900 – 12.000 |
| Power Consumption | 15 – 146 W, 15 – 96 W |
| System Efficiency | 105 – 147 lm/W, 107 – 128 lm/W |
Wondering what we can do for you? Contact us or leave your details, we will get back to you within one business day.

Director